DDM Litovel

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE LITOVEL

 

DDM Litovel
Aktuality
Kroužky a kluby
Akce
Integrace
Spontánní aktivity
Tábory
Táborová základna
Ke stažení
Kontakty
Galerie akcí

Tábory s integrací postižených

V roce 1999 jsme realizovali první tábor s integrací postižených. Zpočátku byly obavy, jak tuto formu letního tábora přijmou běžní účastníci, jejich rodiče a veřejnost vůbec, ale rozhodli jsme se do toho jít a zkusit něco nového. První zkušenosti nás teprve čekaly.  Nevěděli jsme, jak přijímat „jiné“ lidi a zjišťovali, že zase tak „jiní“ nejsou.
V prvním roce jsme začínali s menším počtem účastníků – 30 dětí z běžné populace a 15 s kombinovanými vadami, k tomu odpovídající počet vedoucích, instruktorů a provozních pracovníků, celkem 60 lidiček. I když nás z tábora vyhnala předčasně velká voda (co jiného jsme také mohli čekat při celotáborovce "Odyssea" - ), užili jsme si jej moc hezky.

 Konec tábora přinesl odpovědi a resumé zní:
ANO, takový tábor má smysl, má budoucnost a při dostatku lidí a lidiček s velkým srdcem do toho půjdeme znovu a tentokrát již bez obav. Náš tábor ve Vidnavě procházel rozsáhlými úpravami a další tábory začaly početně narůstat. V nejsilnějším roce nás bylo téměř  jednou tolik – 85 dětí (z toho 28 postižených) a 25 dospělých (vedoucích, kuchařů, asistentů), ale ustálily se na počtu kolem stovky lidí celkem. Později se k nám začaly přidávat i postižené děti, které vyrůstají v rodinách. Přála bych některým rodičům vidět ty jejich nesnesitelné puberťáky
v emotivně silných okamžicích tábora. Drsná slupka se sloupne a uvnitř bije velké srdce schopné dávat i dostávat všechno dobro světa. A věřte, že jezdí s námi znovu a znovu, i když už vůbec nejsou malí. Vlastně, co se jejich srdíček týče, ani nikdy nebyli. Někteří si dokonce vybírají studium nebo zaměstnání, kde pomáhají jiným potřebným.
Časem jsme začali pořádat tábory s integrací i o podzimních, jarních nebo velikonočních prázdninách na naší celoroční základně v Cakově. Ta ovšem není bezbariérová a mohli se tedy účastnit pouze kamarádi, kteří zvládají chůzi po schodech nebo je nutné zajistit dostatek výkonných asistentů.
Tábor ve Vidnavě spláchla již poněkolikáté velká voda a způsobené škody jsou tak trochu nad naše možnosti, takže tábor tam byl v roce 2009 naposledy. Teď se samozřejmě scházíme znovu, ale již na naší druhé základně v Cakově, kde časem (doufám) uzpůsobíme tábor tak, abychom odstranili co nejvíc bariér.

A jestli vás zajímá, co jsme spolu již zažili...

1999 – Odyssea

2000 – Cesta kolem světa za 8 dní
2001 – Perpetuum legrandum
2002 – Hvězdná brána
2003 – Harry Potter
2004 – Spolu nás baví svět
2005 – Velká letní puzzliáda
2006 – Nekonečný příběh
2007 – Letem světem
2008 – Hry bez hranic
2009 – S piráty na konec světa
2010 - Stroj času
2011 - Kronika rodu Cakowicků na motivy knihy Holly Blackové Kronika rodu Spiderwicků
2012 - S Sherlockem Holmesem po stopách zločinu
2013 - Mish-Mash, prostě mišmaš

A tady je pár postřehů z integrace:

Je tady vůbec někdo normální?                                                Integrace naopak (článek Petry Krylové)

Harry Potter                                                                            ...a taky pár fotek

 


Volný čas
je nejpříjemněji

prožitá svoboda.
Má její omamnou vůni
a prostor k rozletu,
ale i nutnost volby
a z ní plynoucí
zodpovědnost